Chcesz zatrudnić obywatela Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Ukrainy ?
Sprawdź, kiedy możesz to zrobić na podstawie oświadczenia i jak je uzyskać.
Chcesz zatrudnić obywatela Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Ukrainy ?
Sprawdź, kiedy możesz to zrobić na podstawie oświadczenia i jak je uzyskać.
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi możesz złożyć, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka w ramach działalności uznanych za sezonowe.
Skorzystanie z tej procedury znacznie przyspiesza legalizację zatrudnienia cudzoziemca: jeżeli złożysz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powiatowy urząd pracy nie przeprowadza testu rynku pracy.
Oświadczenie złóż przed podjęciem pracy przez cudzoziemca. Pamiętaj, że cudzoziemiec może podjąć pracę, dopiero gdy powiatowy urząd pracy wpisze twoje oświadczenie do ewidencji oświadczeń. Dlatego złóż oświadczenie odpowiednio wcześniej.
Co do zasady, procedura wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przez pracodawcę trwa 7 dni.
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złóż do powiatowego urzędu pracy właściwego co do siedziby (na przykład w przypadku spółki z o. o., spółki akcyjne itp.) lub miejsca stałego pobytu lub zameldowania na pobyt stały pracodawcy w przypadku osoby fizycznej, w tym jednoosobowej działalności gospodarczej.
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi składasz i – po potwierdzeniu przez PUP – odbierasz osobiście, jako pracodawca. Może też to zrobić twój pełnomocnik, który przy odbiorze oświadczenia powinien posiadać oryginał pełnomocnictwa.
Powiatowe urzędy pracy mogą mieć własne wytyczne w zakresie składania oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Sprawdź – na stronie urzędu lub zadzwoń – jakie zasady obowiązują powiatowym urzędzie pracy właściwym dla twojej sprawy.
Niektóre powiatowe urzędy pracy mogą wymagać składania oświadczeń wyłącznie online, za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Dotyczy to szczególnie dużych lokalizacji, na przykład Warszawy czy Wrocławia. Z kolei część powiatowych urzędów pracy nie obsługuje wniosków online. Dlatego, jeśli nie możesz znaleźć na liście właściwego dla twojej sprawy urzędu, sprawdź na stronie konkretnego powiatowego urzędu pracy, jaki jest tryb przyjmowania oświadczeń.
Najprostszym sposobem jest złożenie oświadczenia online, za pośrednictwem portalu praca.gov.pl:
Urząd będzie się z tobą kontaktował, jeżeli będziesz trzeba uzupełnić braki formalne, okazać oryginały dokumentów, które zostały załączone jako skany lub żeby ustalić dalsze kroki
Jeśli zdecydujesz się na osobiste złożenie wniosku w powiatowym urzędzie pracy, to nie musisz wcześniej umawiać się na wizytę w PUP.
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi możesz również przesłać pocztą. W takim przypadku przydatne będzie wykupienie dodatkowej usługi – potwierdzenia odbioru, które będzie potwierdzeniem złożenia oświadczenia. Urząd będzie się z tobą kontaktował w przypadku konieczności uzupełnienia braków formalnych lub w kwestii dalszego procedowania
Uwaga! Jeżeli składasz oświadczenie jako agencja pracy tymczasowej to obowiązuje cię specjalny formularz oświadczenia.
Składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi pamiętaj, aby obowiązkowo dołączyć do niego:
Ponadto urząd pracy może poprosić o dostarczenie dokumentów potwierdzających twoją tożsamość jako pracodawcy:
Jeśli wniosek składasz w postaci elektronicznej, musisz dołączyć do wniosku elektroniczne kopie (skany) dokumentów.
Ważne! Urząd rozpatrujący sprawę może zażądać przedstawienia oryginałów dokumentów, z których sporządziłeś papierowe lub elektroniczne kopie (skany).
Dokumenty sporządzone w języku obcym (z wyjątkiem dowodów osobistych lub dokumentów podróży), musisz złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski, sporządzonym przez tłumacza przysięgłego.
Oświadczenie złóż przed podjęciem pracy przez cudzoziemca. Pamiętaj, że cudzoziemiec może podjąć pracę, dopiero gdy powiatowy urząd pracy wpisze twoje oświadczenie do ewidencji oświadczeń. Dlatego złóż oświadczenie odpowiednio wcześniej.
Co do zasady, procedura wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przez pracodawcę trwa 7 dni.
Jeżeli pracownik urzędu stwierdzi braki w dokumentacji lub nieścisłości, to wezwie cię do uzupełnienia dokumentacji lub wyjaśnienia wątpliwości. Na uzupełnienie braków masz co najmniej 7 dni. Jeżeli tego nie zrobisz we wskazanym terminie, twoja sprawa pozostanie bez rozpatrzenia.
Jeżeli oświadczenie i załączniki spełniają wszystkie wymagania, to pracownik urzędu pracy wpisze oświadczenie do ewidencji.
Potwierdzeniem wpisu jest złożone przez ciebie oświadczenie z pieczątką urzędu (lub oświadczenie wydane w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym pracownika urzędu). Możesz odebrać je osobiście lub przez pełnomocnika (pamiętaj, aby pełnomocnik miał przy sobie oryginał pełnomocnictwa). Jeżeli chcesz, aby urząd przesłał ci oświadczenie pocztą, to musisz zaznaczyć to przy jego składaniu. Jeśli urząd wyda wpisane do ewidencji oświadczenie w postaci dokumentu elektronicznego, to może także wysłać je na konto pracodawcy lub pełnomocnika na portalu praca.gov.pl.
Praca cudzoziemca jest legalna w okresie określonym w tym oświadczeniu. Może być to okres, który samodzielnie określiłeś jako pracodawca lub inny, krótszy, określony przez powiatowy urząd pracy. Jeśli urząd pracy określi krótszy okres legalnej pracy cudzoziemca, wpisze do oświadczenia termin rozpoczęcia i zakończenia jego pracy.
Urząd nie wydaje osobnej decyzji o wpisie oświadczenia do ewidencji.
Starosta wyda decyzję odmową, jeżeli:
Innym powodem odmowy wpisu oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi może być wyczerpanie ustalonych limitów takich oświadczeń. Dotychczas jednak takie limity nie były ustalane.
Powiatowy Urząd Pracy (PUP) rozpatrzy złożone oświadczenie w terminie:
Powyższe terminy należy liczyć od dnia złożenia kompletnego oświadczenia.
Jeżeli starosta odmówił wpisu twojego oświadczenia do ewidencji oświadczeń, to możesz się odwołać od jego decyzji. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji odmowne. Odwołanie złóż do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem starosty, który wydał decyzję.
Jeżeli urząd wpisze twoje oświadczenie do ewidencji, musisz:
Uwaga! Jeżeli nie powiadomisz o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca to grozi ci kara grzywny.
źródło biznes.gov.pl
Chcesz wiedzieć więcej ? – Zostań naszym klientem ! – Wypełnij poniższy formularz i poproś o kontakt