Zmiany umów i cen w biurach rachunkowych

Ze względu na dodatkowe obowiązki wynikające z podatkowej części Polskiego Ładu biura rachunkowe zmieniają umowy z klientami i podnoszą ceny. Księgowi muszą przeczytać i przeanalizować kilkaset stron nowych przepisów oraz wprowadzić zmiany organizacyjne w swoich biurach, gdyż komplet dokumentów trzeba zaksięgować dużo wcześniej bo inaczej biuro nie zdąży rozliczyć podatku. Najbliższe miesiące i rok to okres zintensyfikowanych i drogich  szkoleń księgowych po których należy dostosować i przetestować systemy finansowo-księgowe w zakresie nowych rozwiązań.

Obserwacja rynku wskazuje, że ceny wzrosną od 30 do 50 procent ze względu na całą listą dodatkowych obowiązków, które wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu  biura będą musiały świadczyć na rzecz swoich klientów. Ceny usług księgowych zostaną urealnione i będą adekwatne do zakresu obowiązków.

Biura zobowiązują też klientów do wcześniejszego dostarczania dokumentów tj. do piątego dnia każdego miesiąca, a nie jak jest obecnie do dziesiątego. Dostarczenie dokumentów po tym terminie nie pozwoli na wyliczenie podatków na czas. Nowym obowiązkiem jest też comiesięczna analiza wyników finansowych klientów przez działy kadr w biurach rachunkowych po to, by obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W 2022 roku branżę księgową czeka zatem nowa rzeczywistość. Stary rok 2021 trzeba będzie zamknąć na starych zasadach natomiast od początku 2022 roku będzie należało pracować na nowych.   W 2022 roku będzie trzeba rozpocząć testowanie systemów do wystawiania faktur elektronicznych które już od 2023 roku będą już obowiązkowe.  Rok 2023 to też kolejne zmiany plików JPK ksiąg podatkowych i rozliczeń podatku dochodowego. Branżę czekają nie tylko trudne miesiące, ale całe lata.